Ohlednutí za Ondrášovou valaškou 2024

Více než 5 tisíc diváků navštívilo ve dnech 7. až 9. června 2024  
Valašské muzeum v přírodě a město Rožnov pod Radhoštěm,
kde proběhl 5. ročník přehlídky uměleckých a folklorních souborů  ONDRÁŠOVA VALAŠKA 2024
a 5. ročník Setkání folklorních generací VSPT Jánošík & VUS Ondráš
a všech příznivců lidové hudby, tance a zpěvu.
  celý článek

Pořadatelé letošní Ondrášovy valašky věnovali větší část přehlídky významnému jubileu Vojenského uměleckého souboru Ondráš, dříve Vojenského souboru písní a tanců Jánošík, kdy si v tomto roce připomínáme 70. výročí založení tohoto jediného poloprofesionálního uměleckého tělesa u nás. Na Ondrášově valašce 2024 se sešlo mnoho bývalých členů obou souborů a folklorních příznivců, kteří během sedmdesátiletého působení Vojenského souboru písní a tanců Jánošík (1954 -1992) a Vojenského uměleckého souboru Ondráš (od 1993) prošli tímto tělesem. Jde celkem bezmála o 1500 lidí ze Slovenska, Čech a Moravy, kteří před i po odchodu z tohoto souboru působili aktivně v různých souborech obou republik a někteří z nich se v dnešní době věnují vedení dětských i dospělých folklorních souborů. Účast všech souborů je uvedena na závěr této tiskové zprávy.  Místa pro účinkování souborů byla připravena na Masarykově náměstí města Rožnov pod Radhoštěm, v rožnovském městském parku, a v areálech Národního muzea v přírodě – Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm -  pódiu Na Paloučku, Komorním amfiteátru v areálu Dřevěného městečka. Dvě stěžejní, večerní představení se konala v areálu Valašská dědina - amfiteátru Na Stráni.

Pátek  7. června - V dopoledních hodinách odehráli žáci Základní umělecké školy a Mateřské školky Zašová v prostorách Komorního amfiteátru Valašského muzea v přírodě hudební pohádku Cvrček pro děti ZŠ a MŠ města Rožnova a okolí. Odpoledne pak bylo ve znamení dětských souborů, které roztančily rožnovské náměstí, aby tak pozvaly občany města Rožnov pod Radhoštěm a turisty do amfiteátru na bohatý program Ondrášovy valašky. Slavnostní zahájení celé přehlídky v amfiteátru Na Stráni proběhlo za přítomnosti hejtmana Zlínského kraje Radima Holiše, generálního ředitele Národního muzea v přírodě Jindřicha Ondruše, 1. místostarosty města Rožnova pod Radhoštěm Tomáše Grosse, ředitele Domu Slovenské kultury v Praze Vladimíra Skalského a ředitele přehlídky a Folklorního sdružení Jánošík Brno Čestmíra Komárka a pak pokračovalo ve znamení Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů (BROLN) a jejich programu s názvem Juráškovy noty. Jak sám název napovídá, soubor v podání svých muzikantů a vybraných sólistů z bývalých členů Jánošíku a Ondráše připomenul nedožité 99. narozeniny zakladatele brněnského orchestru a dlouholetého uměleckého vedoucího Vojenského uměleckého souboru Ondráš Jaroslava Juráška. V zaplněném amfiteátru se vystřídali muzikanti a zpěváci, kteří vybrali z bohaté notové kolekce, kterou Jaroslav Jurášek zanechal, to nejlepší. A tak jsme mohli slyšet nádherné moravské písně Hory sa čerňajů v podání Jarmily Hudečkové, Starala sa mamka má nám zazpíval Jan Gajda z Kyjova, či Vyjdi milá, vyjdi ven Erik Feldvabel z Uherského Hradiště. Nechyběly ani takové perličky, jako koncertní číslo pro violu Cine nu stie ce - i dorul a Târâneascâ v podání Aleše Smutného či písně Oj spivanovčky, spivanočky a Hej Ivane z Východního Slovenska, které nám zazpívala Lucie Fabišiková, neboť folklórní práce Cardy Juráška byla  rozkročena přes mnoho moravských, českých i slovenských regionů. Celým pořadem provázel David Pavlíček a Jaroslav Kneisl, kteří vyjádřili velký obdiv k práci Jaroslava Juráška a svým vyzněním dali celému pořadu punc velkého obdivu k jeho práci. Dramaturgie pořadu byla v rukou Pavla Trkana, Jaroslava Kneisla, Čestmíra Komárka a Jiřího Mottla, který byl zároveň režisérem celého programu.

Večerní program pak v naprosto nabitém amfitteátru, kde muselo mnoho diváků stát, neboť už nenašli místa  k sezení, předvedla své dechberoucí vystoupení slovenská stálice na folklorním nebi – US Lúčnica. Jejich Reprezentační program byl výběrem toho nejlepšího, co ve svém repertoáru soubor má. Diváky provedl všemi folklorními oblastmi celého Slovenska.  Zachytává v něm rozmanité umělecké projevy bohaté lidové tradice v tanci, hudbě a kroji, od jemných ženských tanců přes hravé a vtipné, až po temperamentní párové a virtuozní mužské tance. Choreografem a režisérem tohoto programu je prof. Štefan Nosáĺ, který se dívá na US Lúčnicu z folklorního nebe a diváci si vychutnali třeba šarišskou polku, detvanské a zemplínské tance a mnoho dalších. Vrcholem jejich  programu pak byla muzikantská čísla, která byla odměněna obrovským aplausem. US Lúčnica disponuje nesmírně šikovnými tanečníky, ale v prvé řadě profesionálními muzikanty, jejich vystoupení skončilo dlouhotrvajícím potleskem.

SOBOTA 8. června - dopoledne na podiu v rožnovském městském parku roztančily své pozvání v pořadu Bumtarata na vrata na hlavní večerní program děti ze souborů Ondrášek z Brna, Malý Beskyd ze Zubří, Omladinka z Uherského Hradiště a žilinský dětský soubor Stavbárik.

Odpoledne si diváci vychutnali v Komorním amfiteátru dva programy Jaká mama taká dcera a program Jaký otec, taký syn. Oba pořady předvedly práci bývalých členů VSPT Jánošík a VUS Ondráš, kteří jako vedoucí jednotlivých souborů pokračují ve svém občanském životě i nadále v práci s mladými a předávají tak svůj odkaz novým generacím. V prvním programu se představily dětské folklorní soubory, které vystupovaly po celou dobu trvání Ondrášovy valašky v několika pořadech i samostatných akcích – Stavbárik ze Žiliny, Malý Beskyd ze Zubří, Omladinka z Uherského Hradiště a DTS Ondráček z Brna. Průvodní slovo měla Monika Brindzáková, která sama prošla souborem Jánošík a tak mohla velmi  příjemným způsobem diváky seznámit s prací svých souborových kolegů. Režie autorského pořadu se ujali Pavlína a Juraj Hurákovi.

Diváci mohli obdivovat ve druhém programu verbuňk v podání Erika Feldvabela a Šimona Janků. Program Vlčnovjanu z Vlčnova provázela cimbálová muzika Čardáš s primáškou Petrou Jakšíkovou, která od roku 2002 doprovází tento soubor, který následně předvedl mimo jiné Tance z Luhačovického Zálesí. Vlčnovjan pak vystřídal soubor Javořina s pásmem Rekrútské, aby ukázali, jak to dříve bylo na Valašsku s odchodem na vojnu. Vlčnov je spojen s Jízdou králů a tak soubor Vlčnovjan předvedl tuto nádhernou tradici, která se předává z otce na syna. Po nich převzal pomyslné žezlo soubor Šmykňa z Ostravy s Tanci z Horehroní Soubor založil a vede Jiří Machač, jehož rodina je vzorovým příkladem onoho předávání z generace na generaci. Folklóru se věnují všichni, jak jeho manželka Eva, tak jejich synové Jirka a Adam, který je zároveň cimbalistou. Nechyběl ani FS Púčik z Brna, který je spojen se jménem Vlastimila Fabišika. I jeho rodina je, stejně jako u Machačů a Gajdů, zcela ponořena do folklorního světa. Púčik předvedl divákům dechberoucí tance z Východnej pod názvem A moj ocec taky bou. Režisérem celého autorského pořadu byl Jirka Rybecký.

            Sobotní večer a hlavní program celého víkendu byl v amfiteátru Na Stráni Valašského muzea v přírodě věnován vzpomínkovému pořadu s názvem L.I.S.T. (láska, idea, srdce tanec). Tento napjatě očekávaný vrchol Ondrášovy Valašky se připravoval mnoho měsíců v různých koutech České i Slovenské republiky. Neboť se sešla parta bývalých členů, aby rozpohybovali své kosti a znovu si vzpomněli na svá mladá léta strávená v Janošíku i Ondráši. A protože se tato stoosmdesátičlenná parta sešla teprve až v Rožnově, celá generální zkouška byla připravována v amfiteátru na generální zkoušce, jež se odehrála těsně před večerním představením.

           Celý večer byl nabit obrovským očekáváním, neuvěřitelnou trémou, ale zároveň velkou radostí. Návštěvníci nenechali nikoho na pochybách, že jsou zvědavi na toto vystoupení, neboť celý amfiteátr byl opět zaplněn do posledního místečka a stejně jako den předtím (cca 1500 diváků), mnoho lidí postávalo kolem plně obsazených dřevěných lavic nebo usedalo pouze do trávy. A byli odměněni neuvěřitelnou dávkou radosti a krásy. Dvouhodinový program se skládal  z bývalých programových čísel z dřívějších let v podání bývalých členů VSPT Jánošík A tak jsme si nejdříve s moderátory večera Monikou Brindzákovou a Tiborem Szabem, prošli  celou historií souboru. Nejdříve se vzpomínalo na založení souboru a ti nejstarší účastníci na úvod zazpívali nádhernou píseň « Pan kapitán...... «  za které chlapi nastupovali na jeviště v krojích z mateřských regionů ze kterých pocházejí. V první části pořadu byla představena známá programová čísla, která zavzpomínala na počátky Jánošíku a tak jsme měli možnost slyšet a vidět v podání bývalých členů Verbuňky, Rozkazovačky z Podpoĺania, Kriváňu, Kriváňu, zaposlouchali jsme se do podmanivých tónů písní Fujaročka moja, Liptovský čardáš a vychutnali jsme si jeden z nejznámějších tanců Goralské perko v podání Slavomíra Paĺy, Heleny Novákové a Martina a Jany Krajňákových. Postupně moderátoři připomínali, jak šel čas s Jánošíkem a tak vyvrcholením první/slovenské části celého pořadu patřil Krúceným zo Spiša v podání Vlastimila Fabišika a jeho dcery Lucie, Ženským spěvům z východného Slovenska a jednomu z nejznámějších chlapeckých tanců Fogáši. Závěrečnou písní Na kráĺovej  holi se všichni účinkující rozloučili a moderátoři předali pomyslné žezlo souboru Jánošík jejich kolegům z Moravy Davidu Pavlíčkovi, Martinu Rezkovi, Ladislavu Šimečkovi a Petru Farmačkovi, kteří nevšedním způsobem provázeli druhou část pořadu, ve které vystupovali dříve narození Ondráši a dnešní mladí členové Vojenského uměleckého souboru Ondráš.

 Starší členové Ondráše pak předvedli svá vrcholná programová čísla jejich období, jako byly Valašské točené, Verbuňky, Dívča Korytňanské, Valašský odzemek a cikánské písně Av ke mande čahje v podání dívčího sboru, aby se nakonec umělecká štafeta předala současné generaci. Zbývající část programu byla zcela v režii současného VUS Ondráš, který předvedl například tance Naše Jihočeské, Z dálavy - Tance z Kalotaszzegu, dívčí sbor nám zazpíval zo Spiša Išla by ja, išla. Ondráš uvedl I dvě vynikající hudební čísla V kopčanskom rybníčku se sólistou Jaroslavem Kučerou a programové číslo z Valašska Klobúčtí primáši. Jejich vystoupení bylo vyvrcholením nádherného večera, který byl prodchnut vzpomínkami na mládí, ale hlavně neuvěřitelným pocitem sounáležitosti, který je demonstrován naší lidovou kulturou.

            Závěr celého pořadu patřil tanci z Myjavy, který provázel Jánošíka I Ondráše po  celou dobu jeho činnosti od příchodu nového vedení v roce 1976. Celý tanec Po Myjavsky byl sestaven ze všech  zástupců - účinkujících z doby Jánošíku, dříve narozených a dnešních Ondrášů. Po tomto dechberoucím zážitku a uzavřením pořadu moderátory přípitkem k 70. výročí s přáním na další šťastnou cestu VUS Ondráš se nikomu nechtělo odejít a tak amfiteátr žil lidovou písní, tancem a hudbou ještě dlouho po skončení hlavního programu!

Dramaturgy tohoto vrcholného programu sobotního večera byli Jan Kysučan, Jiří Machač, Čestmír Komárek a Dušan Gelien, který byl zároveň režisérem celého večera.

NEDĚLE 9. června

Nedělní dopoledne patřilo všem dětským folklorním souborům v pořadu Děti, dětem v areálu Valašského muzea v přírodě Na Paloučku. V pořadu účinkovaly děti ze souborů Ondrášek z Brna, Malý Beskyd ze Zubří, Omladinka z Uherského Hradiště.

Hlavní odpolední program zahájil mužský pěvecký sbor Staroměští mládenci a cimbálová muzika Ohnica ze Starého Města v programu Eště sa podívám. Diváci si vychutnávali nádheru dvanácti mužských hlasů a krásu moravské písně. A které to byly? Například Má stará mamulko, Zasadzil som tri stromečky borové, Vyjdi milá, Já do vojny nechcu jít či Dúbravěnko zelená. Všechny písně byly odměněny potleskem zcela zaplněného Komorního amfiteátru!

Všechno nejlepší Ondráši!

Závěr Ondrášovy valašky, tato oslava tance, hudby a krásy lidové písně, byl tedy ve  znamení vystoupení všech jednotlivých souborů, které se zúčastnily letošní Ondrášovy valašky a popřály Ondrášům k nádhernému sedmdesátému výročí! Smyslem této akce je ale také prohloubit vzájemné vztahy Čechů a Slováků a navázat tak na stará přátelství, utvářená po desetiletí v tomto tělese, které bylo vždy synonymem spolupráce obou, dnes samostatných států, dříve však jednolitého celku. Projektem Ondrášova valaška chceme všem lidem ukázat naši snahu vzdát hold lidové tradici, přenášené výjimečnými lidmi a poklonit se jejich práci a poděkovat jim za snahu, spočívající v udržování lidových tradic obou zemí.

V letošním roce na Ondrákové valašce účinkovali pod vedením bývalých členů VSPT Jánošík a VUS Ondráš tyto soubory:

Dětské taneční studio Ondrášek, Brno

http://fosjanosik.cz/dts-ondrasek/o-ondrasku/historie-a-zalozeni/ 

Dětský folklorní soubor Malý Beskyd, Zubří

Malý Beskyd - Valašský soubor písní a tanců Beskyd Zubří

Dětský folklorní soubor Omladinka, Uherské Hradiště

https://www.zusfolklorika.cz/cz/omladinka

Detský folklórny súbor Stavbárik, Žilina

https://www.facebook.com/dfsstavbarik/

Folklórní súbor Púčik, Brno

https://www.pucik.cz/_pucik/menu.phtml

Plzeňský lidový soubor Mladina, zkráceně Mladina, Plzeň

https://www.mladina.cz/

Folklórní soubor Jánošíček, Brno

https://www.facebook.com/JanosicekBRNO/?locale=cs_CZ

Folklórní soubor Javořina, Rožnov pod Radhoštěm

https://fs-javorina.cz/

Cimbálová  muzika Soláň & tanečníci, Rožnov pod Radhoštěm

https://solan.cz/

Folklorní soubor Vlčnovjan, Vlčnov

https://www.kskvlcnov.cz/krouzky-a-spolky/36-vlcnovjan

Staroměští mládenci, Staré Město

https://staromestimladenci.cz/

Cimbálová muzika Ohnica, Uherské Hradiště

https://www.ohnica.cz/

FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ JÁNOŠÍK BRNO, z. s.

Obřanská 646/13, Maloměřice 614 00 Brno

IČO / 65761707; DIČ / CZ65761707 – nejsme plátci DPH

E-mail / brno@fosjanosik.cz

Čestmír Komárek / ředitel Folklorního sdružení Jánošík Brno a Ondrášovy valašky 24

E-mail / brno@fosjanosik.cz 

M. tel. / +420 724 803 290

Tomáš Gross / programový ředitel Ondrášovy valašky

E-mail /  gross@roznov.cz

M. tel. / +420 739 503 634

Dušan Gelien / dramaturg Ondrášovy valašky

E-mail /  dusangelien@seznam.cz

M. tel. / +420 602 282 700

 

adresa:
Obřanská 646/13
Maloměřice, 614 00 Brno
tel: +420 724 803 290
email: brno@fosjanosik.cz
ID datová schránka: tbvh447