Ondrášova valaška 2016

Nově vzniklá přehlídka folklorních a uměleckých souborů Ondrášova valaška prožila letos svůj první ročník. 10.-12. června bylo Dřevěné městečko Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm a Masarykovo náměstí plné folkloru a nadšených návštěvníků. celý článek

Brno, červenec 2016

Ondrášova valaška

I. ročník přehlídky folklorních a uměleckých souborů

10.-12. června 2016, Rožnov pod Radhoštěm

 

Nově vzniklá přehlídka folklorních a uměleckých souborů Ondrášova valaška prožila letos svůj první ročník. 10.-12. června bylo Dřevěné městečko Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm a Masarykovo náměstí plné folkloru a nadšených návštěvníků.

Po 21 let se v městě Rožnov pod Radhoštěm konal Mezinárodní armádní folklorní festival Rožnovská valaška, který byl bohužel zrušen a v loňském roce se tak uskutečnilo pomyslné rozloučení s tímto festivalem. Vzhledem k oblíbenosti a dlouhé historii této akce se rozhodlo několik institucí – město Rožnov pod Radhoštěm, Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm a Folklorní sdružení JÁNOŠÍK Brno - na tuto silnou tradici navázat. A tak vznikla přehlídka folklorních a uměleckých souborů Ondrášova valaška, která se bude konat jednou za dva roky. Pilotní první ročník podpořil svojí záštitou hejtman Zlínského kraje MVDr. Stanislav Mišák a uskutečnil se za finanční podpory Zlínského kraje.

Tak, jako tomu bylo i v případě Rožnovské valašky, dominoval programu Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ z Brna, účinkovaly také další folklorní soubory nejen z Valašska, ale i třeba dechové hudby.

Páteční program patřil právě Ondráši, ve 14 hodin oživil náměstí koncertem Hudební miniatury a ve 20 hodin uvedl tanečně-hudební představení malých forem Taneční miniatury v Komorním amfiteátru Valašského muzea v přírodě. Večerní představení bylo benefiční, přítomní diváci mohli přispět libovolnou částkou do kasičky a podpořili tak výtěžkem ??? Kč Mobilní hospic Strom života z Nového Jičína.

Sobotní program byl opravdu velmi nabitý. Dopoledne se náměstím opět rozezněla hudba, na své si přišli milovníci dechové hudby v programu Dechová taškařice, ve kterém účinkoval Beskydský orchestr ZUŠ Rožnov p. R. a Dychový orchester ZUŠ Považská Bystrica. Po koncertu se na náměstí představily s krátkými ukázkami VUS ONDRÁŠ, VSPT Radhošť, SPT Javořina a DTS Ondrášek. Pořadatelé chtěli do tohoto kraje slivovice přinést trochu jihu, a tak byl součástí programu také Rožnovský festival vína, tedy ochutnávky moravských, českých i zahraničních vín, který probíhal na Masarykově náměstí i v Dřevěném městečku. Program dále pokračoval v areálu Valašského muzea v přírodě, kde po poledni patřil program Hravě a vesele dětským souborům DTS Ondrášek, DS Malý Radhošť, DFS Podskaláček a DFS Valášek z Kozlovic. Přítomné děti i jejich rodiče jistě potěšily Zatoulané pohádky Vojenského uměleckého souboru ONDRÁŠ. Kdo měl chuť si zatancovat, mohl se zúčastnit tanečního workshopu. Hlavní program sobotního večera, Galavečer hudby a tance, jistě potěšil všechny přítomné návštěvníky. Nesmíme zapomenout na to, že i tento večer byl benefiční. Diváci mohli přispět na sbírku na obnovu vyhořelého Libušína na Pustevnách. V programu společně vystoupil Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ a slovenský SĽUK, dvě jedinečná umělecká tělesa. Oba soubory předvedly čísla ze svého repertoáru a v několika vstupech došlo i k propojení tanečníků, muzikantů i zpěvaček obou těles. Komorní amfiteátr bouřil a praskal ve švech, večer to byl tedy nepochybně vyvedený. Zájemci o pokračování si pak mohli zatančit a zazpívat na společenské zábavě s Cimbálovou muzikou Milana Mlčáka ve Společenském domě a sobotní den tak byl s úspěchem a spokojeností všech příjemně završen.

V neděli se děti mohly zúčastnit již tradičního dětského dne Kdo si hraje, nezlobí a pak už byl první ročník přehlídky folklorních a uměleckých souborů zakončen závěrečným programem Toulky krajinou, ve kterém se s diváky rozloučili VUS ONDRÁŠ, SPT Dolina ze Starého Města a domácí VSPT Radhošť, SPT Javořina a Soláň.

Na 1. Ondrášovu valašku během 3 dní zavítalo více než 3000 návštěvníků a účinkovalo 13 folklorních a uměleckých těles.

adresa:
Obřanská 646/13
Maloměřice, 614 00 Brno
tel: +420 724 803 290
email: brno@fosjanosik.cz
ID datová schránka: tbvh447